Garda Kombëtare e FSK-së filloi ngritjen e kapaciteteve

vull

Komandanti i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, në një ceremoni zyrtare, ka urdhëruar fillimin e ngritjes së Gardës Kombëtare sipas Planit Gjithëpërfshirës të Tranzicionit. Mbajtja e Aftësive Ekzistuese, të cilat deri me tani ishin në vartësi të Brigadës së Mbështetjes Operacionale, kanë kaluar nën komandimin dhe kontrollin […]

Studentja nga Podujeva e zhgënjyer me Kosovën – E ka notën mesatare 10.0 por Fakulteti i Mjekësisë nuk e përzgjedh asistente (Foto)

vull

Shqipdona Lahu e cila ka përfunduar studimet në Fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme, me notën mesatare 10.0 nuk po arrin të zgjedhet asistente në këtë fakultet. E zhgënjer me vendimin e Këshillit të Fakultetit të Mjekësisë, ajo thotë se tani është vërtetuar se në Kosovë është kriminalizuar gjithçka. “Se është […]

Ministria Federale e Mbrojtjes e Gjermanisë dhuroi një grand prej 500 mijë eurosh për Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës

vull

Në Ministrinë e Mbrojtjes z. Faruk Geci, ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe z. Christian Heldt, ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë nënshkruan Marrëveshje, me anë të së cilës Qeveria gjermane ndan një grand me vlerë 500,000€ (pesëqind mijë euro) për Forcën e Sigurisë […]

Ministrja Denaj: Pika ndërkufitare “One Stop Shop” mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

vull

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj, priti në një takim ministrin e Ekonomisë të Maqedonisë së Veriut, z. Kreshnik Bekteshi. Dy ministrat shprehën vlerësimin për nivelin aktual të bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimeve tregtare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, ndërsa pohuan se ka akoma vend për forcimin e […]

Ministri Ismaili realizoi takim me ambasadoren japoneze, Haneda

vull

Bashkëbiseduesit në takim i theksuan lidhjet e mira tradicionale kulturore mes dy vendeve të krijuara që nga viti 1994. Poashtu, një nga aktivitetet domethënëse në fushën e kulturës, njihet filmi maqedonas “ Punk ne e mrtov ” (2016) ,si pjesë e projektit “Kinema Yugo”, i cili u mbështet nga ambasadat […]

Presidenti Thaçi udhëton për SHBA, merr pjesë në pritjen e presidentit Trump

vull

Në Des Moines, kryeqytetin e Iowa-s, me të cilin është binjakëzuar Kosova, presidenti Thaçi do të vizitojë pjesëtarët e FSK-së që janë duke ndjekur trajnime në Gardën Kombëtare të shtetit të Iowa-s. Ai po ashtu do të takojë studentet kosovare që kanë shkuar të ndjekin studimet postdiplomike në kuadër të […]

Shqipëria merr drejtimin e SEDM, Xhaçka: Dyer të hapura për një rajon më të sigurt

vull

Pak ditë pas zyrtarizimit të drejtimit nga Shqipëria të Ministerialit të Mbrojtjes së Evropës Juglindore (SEDM), në Tiranë u mbajt mbledhja e parë e Komitetit Drejtues Politiko – Ushtarak, ku mori pjesë edhe ministrja e Mbrojtjes znj. Olta Xhaçka. Në fjalën e saj përpara përfaqësuesve të lartë të këtij Ministeriali, […]

Kryetari i komunës Rufki Suma nderon me “Mirënjohje” veteranët e arsimit

vull

Kryetari i Komunës Rufki Suma, priti sot në takim rasti z.Xhelil Berisha ish arsmtarë në SHFMU “Veli Ballazhi” në Gorancë dhe z.Musli Qajani ish arsimtarë në SHFMU “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit. Ky takim është realizuar me rastin e pensionimit të z.Xhelil Berisha dhe z.Musli Qajani, për ti falënderuar […]

Bullgaria kërkon përgjegjësi për djegjen e flamurit bullgar në Australi nga diaspora maqedonase

vull

Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës së protestës së maqedonasve në diasporë në Melburn të Australisë. Petar Nikolaev, ambasadori bullgar në Australi, nga shefja e diplomacisë bullgare Ekaterian Zaharieva ka marrë detyrë që të takohet me qeveritarët australinë dhe të merren masa kundër autorëve […]

Të dhëna shokuese: Pse Serbia po i fshin adresat e qytetarëve vetëm në Medvegjë e Bujanoc?

vull

Serbia po vazhdon t’i shkelë të drejtat e shqiptarëve në tri komunat sidomos në Komunën e Medvegjës. Mijërave prej tyre u janë fshirë adresat e vendbanimeve në regjistrat civilë. Një gjë e tillë u ka pamundësuar atyre edhe nxjerrjen e letërnjoftimeve, Beogradi ka nisur tash e një kohë fushatë të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: