Mogherini fton udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në darkë

vull

Një darkë pune do të mbahet në Bruksel, me udhëheqësit e të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor të ftuar, thanë burime të Komisionit Evropian. Zëdhënësja e KE Maja Kocijancic tha që kjo do të ishte e fundit në një seri takimesh joformale të përfaqësueses të lartë të BE me liderët […]

Gruevski i fotografuar në aeroport – a do të largohet Budapesti? FOTO

vull

Portali MKD News publikoi një fotografi të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili u fotografua nga një lexues në Aeroportin Ndërkombëtar Ferizhey – Budapest. Me titullin “Gruevski po largohet nga Budapesti?”, Portali thotë se është e paqartë nëse ai po dërgon miq në aeroport apo është gati të largohet nga Budapesti.

Zidojce Zeitung’: Nuk ka shpresë për të ardhmen evropiane, Shqipëria e Madhe pritet të marr të hov përsëri

vull

Pa shpresë për një të ardhme në BE, planet për Shqipërinë e Madhe do të fitojnë edhe një herë një moment, i cili jo vetëm që do të përfshijë Shqipërinë dhe Kosovën, por edhe Maqedoninë veriore, e cila ka një pakicë të madhe shqiptare, e pohon e përditshmja gjermane Zidojce […]

Kryeministri Zaev dhe zk i KE Timmermans: Arritjet e Maqedonisë Veriore duhet të respektohen me vendimin për fillimin e procesit të negociatave

vull

Bashkimi Evropian tani duhet të ndërmarrë hapin vendimtar dhe të marrë vendimin për fillimin e negociatave për  aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, dhe ky do të jetë një mesazh i fortë për vendet e tjera të rajonit që marrjen e vendimeve të vështira dhe të përgjegjshme si dhe […]

Tanja Fajon: Turp të kesh Makron, zgjohu!

vull

Raportuesja e Parlamentit Evropan për Kosovë, Tanja Fajon ka reguar ashpër ndaj vendimit të shtetit të Francës që të bllokojnë fillimin e besimedimeve për Maqedonin e Veriut dhe Shqipërin. Raportuesja Fajon ka shkruar në Facebook “Turp i madh”, duke bashkangjitur edhe një fotografi me Kryeministrin e RMV-së, Zoran Zaev. “Emmanuel […]

Biznesmeni maqedonas bën kërdinë, hakeron faqen e Trump

vull

Faqja e Facebook “Vets for Trump” e cila kishte plot 100 mijë ndjekës është vjedhur nga një biznesmen nga Maqedonia e Veriut. “Vet for Trump” ishte një faqe e cila që në krijimin e saj përdorej nga ish anëtarë të shërbimit amerikan, mbështetës të Donald Trump, shkruan Uashington Post.    Në […]

Mjekësia kineze e kërkon Prof. Dr. Omer Xhemalin!

vull

Kirurgu i njohur i zemrës, shqiptari nga Tetova prof. dr. Omer Xhemali, tashmë me epitetin 100 kokat më të mençura të botës, realizoi operacion te komplikuar me sukses në Kinë.   Ekspertiza e kardiologut prof. dr. Xhemalit, bëri që të kërkohet intervenimi i tij deri në Kinë, ku mjek të […]

OSMANI: DO TË THELLOHET BASHKËPUNIMI BILATERAL MES SUEDISË DHE MAQEDONISË SË VERIUT

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani në kuadër të vizitës së tij në Mbretërinë e Suedisë mbajti takime të ndara me Kryetarin e Parlamentit të Mbretërisë së Suedisë, Andreas Norlen, si dhe me Ministrin për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim, Piter Erikson. Në takime, krahas perspektivës evropiane të vendit, […]

Donald Trump shkarkon John Boltonin, njeriun që përkrahu shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

vull

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.   “E kam njoftuar John Boltonin mbrëmë se shërbimet e tij më s’janë të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë. S’jam pajtuar me shumë prej sugjerimeve […]

Erdogan përjashton nga partia ish-kryeministrin Ahmet Davutoglu?

vull

Nga aleat në armik, AKP pritet të përjashtojë nga partia ish-kryeministrin dhe kryetarin e partisë, Ahmet Davutoglu. Tezat neo-osmane të tij janë ende në themel të politikës së jashtme të Turqisë. Qëndrimi kritik ndaj kreut të shtetit turk mund të ketë pasoja: sipas mediave, partia AKP e Rexhep Taip Erdoganit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: