Home / Bota (page 2)

Bota

Mogherini i ka bërë ftesë Zaevit për një takim me zyrtarë nga Ballkani Perëndimor

Shefi i diplomacisëevropiane, Federica Mogherini para fundit të këtij viti, si dhe vitin e kaluar,u bëri thirrje partnerëve të Ballkanit Perëndimor për një takim jozyrtar në Bruksel këtë mëngjes, transmeton KohaNews. Loading... Megjithëse në BE ata thonë se një format ...

Read More »

Autori i fotografisë së Gruevskit në Budapest: Të kapa!

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski dje u fotografua në qendër të Budapestit. Loading... Daniel Nolan, gazetar britanik, është autori i fotografisë të cilën e ka postuar në llogarinë e tij të Twitter. “Të kapa. Ish kryeministri i arratisur i Maqedonisë Nikolla Gruevski ...

Read More »

SHBA-JA I NDANË KOSOVËS EDHE 70 MILIONË DOLLARË

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë ndarë Kosovës edhe 70 milionë dollarë në kuadër të programit për sfidat e mijëvjeçarit.  Loading... Këtë lajm e morri kryeparlamentari Kadri Veseli i cili ndodhet në Uashington në një vizitë zyrtare. Ndërkohë, paradite, ...

Read More »

Stoltenberg: “Gruevski”, nuk është çështje e NATO-së

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg vlerësoi sot se mbrojtja që ia jep Hungaria si vend anëtar i BE-së, ish kryeministrit Nikolla Gruevski nuk është çështje e NATO-s por është diçka që mund ta zgjidhin Shkupi dhe Budapesti. “Nuk jam ...

Read More »

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbajti fjalim në Konferencën e Tretë Botërore mbi Turizmin dhe Kulturën, në Turqi

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot mbajti fjalim në kuadër të Konferencës së Tretë Botërore mbi Turizmin dhe Kulturën “Për të mirën e të gjithëve”, që mbahet prej dt. 3 deri më 5 dhjetor në Stamboll të Turqisë, që e ...

Read More »

Ndihmoi familjen shqiptare, shikoni çfarë po ndodh në Zvicër me Mehmedin

Admir Mehmedi nuk e harron të kaluarën e tij. Sulmuesi shqiptar nga Maqedonia që luan me përfaqësuesen zvicerane ka treguar se ka edhe një zemër të “artë”. Loading... Sipas asaj që publikohet te e përditshmja zvicerane “Blick”,Mehmedi ka vendosur të ...

Read More »

Marigona Marku zgjidhet ambasadore e Maqedonisë në SHBA

Marigona Marku zgjidhet ambasadore e Maqedonisë në SHBA. E lindur në Dibër të madhe, znj. Marku në të kaluarën ka punuar në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë. Loading... Kjo përzgjedhje është mëse e merituar pasi në SHBA, gjegjësisht në shtetin ...

Read More »

Punësimi në Gjermani, si do të veprohet sipas ligjit të ri nga janari 2019

Bahri Cani, redaktor i Deutsche Welle ka folur për ligjin e punësimit të të huajve në Gjermani. Cani tha se 78% e mjekëve kërkojnë të largohen në drejtim të Gjermanisë. “Mund të qëndrojnë në Gjermani për 6 muaj dhe atëherë ...

Read More »

Shteti gjerman dëbon një infermiere nga Maqedonia

Amela Memedi flet gjermanisht, ka një diplomë gjermane të infermierisë dhe një vend pune në një klinikë gjermane. Por, pak kohë më parë, ajo është marrë nga katër policë dhe është deportuar në Maqedoni, shkruajnë mediat gjermane. Ajo kishte shpresuar ...

Read More »

Ish ambasadorja holandeze “shuplakë” ministrave të VMRO-së e BDI-së: Mbyllne gojën, a ju kujtohet çka keni bërë!

Duke komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni, ish ambasadorja holandeze, Simone Filipini thotë se ish anëtarët e qeverisë që janë të paditur në rastet gjyqësore, duhet të heshtin dhe të mendojnë se çka i kanë bërë shtetit. Loading... “Njerëzit që ...

Read More »
Loading...