Bekteshi në kosultim me publikun ekspert lidhur me Pakon e katërt të masave

Blerand Rexhepi

Kontributi i publikut ekspert në politikat ekonomike është thelbësorë për krijimin e masave për ritjen ekonomike. Këtë e theksoi ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi në Koferencën e 4-të Shkencore Ndërkombëtare për biznes dhe teknologji informative të mbajtur sot e që është organizuar nga Univerziteti i Europës Juglindore. Ministri në fjalimin […]

Ministri Nuredini priti në takim përfaqësuesen e KB Duxhaik: Riafirmohen përparësitë kryesore afatgjata të bashkëpunimit

Blerand Rexhepi

Riafirmohen përparësitë kryesore afatgjata të bashkëpunimit midis MMJPH dhe Agjencive të Kombeve të Bashkuara Sot pata takim me Koordinatoren e përhershëm të Kombeve të Bashkuara në Republikën e Maqedonisë së Veriut SH.S. Rosana Duxhiak, takimi i parë në mandatin e ri si ministër. Takimi riafirmoi angazhimin e të dy palëve […]

Ministri Nuredini takoi kreun e Resnjës, diskutojnë për Liqenin e Prespës

Blerand Rexhepi

Sot realizova takim me Kryetarin e komunës së Resnjës, z. Zhivko Gosarevski. Takimi u iniciua për shkak të nivelit të ujit të Liqenit të Prespës si dhe përshpejtimit të procedurës për miratimin e një Plani të Menaxhimit për Liqenin e Prespës. Në takim u dakorduam për rritjen e aktiviteteve të […]

Ministri Shaqiri pret në takim ambasadorin kinez, Zhang Zuo: Prioritet reforma e administratës dhe digjitalizimi i institucioneve

Blerand Rexhepi

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Jeton Shaqiri sot mbajti një takim pune me ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës Zhang Zuo. Në takim, u shkëmbyen përvojat dhe u shqyrtuan projekte aktuale dhe të ardhshme, për qëllim të zhvillimit të mëtejshëm të shoqërisë digjitale dhe të sferës ekonomike në përgjithësi. […]

Dimitrov: Nga Greqia presim mbështetje dhe ndihmë në rrugën evropiane

vull

„Vendimi për hapjen e negociatave paraqasëse për anëtarësim në BE është kthesë kyçe edhe për Maqedoninë e Veriut edhe për rajonin në vitin 2020, njëashtu edhe vërtetim për përkushtimin e Bashkimit Evropian drejt prioriteteve të saj gjeostratgjike“.     Ky është mesazhi kryesor të cilin Zëvendëskryeministri Nikolla Dimitrov sot e […]

UT dhe Shoqatat “Qyteti i bletëve” dhe “Mjalti i Pollogut” organizojnë gara ndërkombëtare për kualitet të mjaltit

vull

Fakulteti i Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit i Universitetit të Tetovës, në bashkëpunim me Shoqatat “Qyteti i bletëve” dhe “Mjalti i Pollogut”, nga 15 shtatori deri më 15 tetor organizojnë garat ndërkombëtare për kualitet të mjaltit “Tetovo Honey Awards”. Ky aktivitet ka për qëllim promovimin e  mjaltit me cilësi të […]

Osmani takon Dendias: Po krijojmë shembull për fqinjësi të mirë, duhet ndjekur nga vendet e rajonit

Blerand Rexhepi

Takim i Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Athinë, 16 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, gjatë vizitës së tij në Athinë, pati takim pune me […]

Takim i Kryetarit Xhaferi me SH.S. Marija Petroviq

vull

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, u takua me ambasadoren e Malit të Zi në Republikën e Maqedonisë së Veriut, SH.S. Marija Petroviq. Ambasadorja Petroviq i drejtoi urime për rizgjedhjen Kryetarit Xhaferi, duke i dëshiruar mandat të suksesshëm, zhvillim të shpejtë dhe dinamikë të negociatave […]

Në UT u realizua me sukses edhe afati i dytë i regjistrimit të studentëve të rinj

vull

Në të gjitha 13 njësitë akademike të Universitetit të Tetovës, prej 9 deri më 11 shtator u zhvillua afati i dytë i regjistrimit të studenteve të rinj. Kandidatë nga të gjithë qytetet e Maqedonisë së Veriut, por edhe nga Republika e Shqipërisë, Republika e Kosovës dhe Lugina e Preshevës kanë […]

Kryeministri Zaev në Athinë: Maqedonia e Veriut ka interes të kyçet në ndërtimin e terminalit për gaz të rrjedhshëm natyral në afërsi të Aleksandropolis në Greqi

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në kuadër të vizitës së punës dyditore në Republikën e Greqisë, realizoi takim me Kristos Kopeluzos, drejtor ekzekutiv i grupacionit “Kopeluzos”, i cili është aksionar themelues i kompanisë “Gastrejd”. Në takimin, i cili u realizua me ftesë të kompanisë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: